Dansk Vestindien

(side 7 af 9)
Katalognr.

2437 A
1852. Brev med fuldt indhold dateret St. Thomas den 20. januar 1852. Sendt fra ST.THOMAS 20.JA.1852 via England til Bordeaux i Frankrig. Rammestempel COLONIES & ART.13.
Kat.nr.:
200
2438 A
1853. Brev dateret St. Thomas den 16. november 1853. Sendt til London, England. Påtegnet "Prepaid" og Per Steamer Oronoka.
Kat.nr.:
160
2439 A
Kat.nr.:
650
2440 A
1908. Brev sendt fra BANGALORE CITY 3.DE.08 i Indien til St. Thomas. Ankomststemplet ST.THOMAS 9.1.1909.
Kat.nr.:
600
2441 A
1908. Postkort sendt som Tryksag fra MOSKVA 16.9.08 i Rusland til Christiansted på St. Croix. Ankomststemplet CHRISTIANSTED 25.10.1908. Omadresseret til Museumsgade 10, Aarhus i Danmark.
Kat.nr.:
600
2442 A
1912. Postkort sendt fra GATUN 25.FEB.1912 i Panama til Frederiksted. Ankomststemplet FREDERIKSTED 24.3.1912 og omadresseret til St. Thomas.
Kat.nr.:
120
2443 A
1912. Postkort sendt fra BUDAPEST 17.APR.1912 i Ungarn til Kingshill på St. Croix.
Kat.nr.:
120
2444 A
1912. Postkort sendt fra WIEN 3.VI.12 i Østrig til Kingshill på St. Croix. Ankomststemplet FREDERIKSTED 23.6.1912.
Kat.nr.:
80
2445 A
Aktie fra West Indies Sugar Corporation. Lodrette folder.
Kat.nr.:
160
2446 A
Brev sendt fra ASUNCION 17.MAR.15 i Paraguay til St. Croix. Transitstemplet BUENOS AIRES 21.III.1915 og FREDERIKSTED 7.5.1915 samt ankomststemplet CHRISTIANSTED 8.5.1915.
Kat.nr.:
320
2447 A
Brev sendt fra BROOKLYN 13.SEP.98 i U.S.A. til Christiansted. Transitstemplet FREDERIKSTED 27.9.1898 og ankomststemplet CHRISTIANSTED 27.9.1898. Dekorativ forsendelse med det amerikanske flag.
Kat.nr.:
320
2448 A
HELSAG - Konvolut, 2 Cents, ultramarin. Sendt som tryksag fra ST.THOMAS 7.1.1886 til Hamborg i Tyskland. Firmastempel fra W. BRØNSTED & Co. og påtegnet ”R(oyal) Mail”. Ankomststemplet HAMBURG 26.1.86.
Kat.nr.:
120
2449 A
Helsagsbrevkort sendt fra BACAU 8.JUL.82 i Rumænien til St. Thomas. Transitstemplet LONDON 11.JY.82 og ankomststemplet ST.THOMAS 3.8.1882.
Kat.nr.:
160
2450 A
Helsagsbrevkort sendt fra IPSWICH 1.NO.83 i England til St. Thomas. Ankomststemplet ST.THOMAS 15.11.1883.
Kat.nr.:
160
2451 A
Helsagsbrevkort sendt fra LONDON 18.JU.94 til St. Thomas. Ankomststemplet ST.THOMAS 5.7.1894.
Kat.nr.:
160
2452 A
Helsagskonvolut sendt fra VOLKOVYSHKI SUVALSK 8.FEB.1889 i Rusland til St. Thomas. Ankomststemplet ST.THOMAS 21.3.1889.
Kat.nr.:
160
2453 A
MÆRKAT. Protest mod salget.
Kat.nr.:
90
2454 A
NYTRYK. Hapag i miniark.
Kat.nr.:
70
2455 A
Postkort (Indios de la Tierra del Fuego) sendt den 1.DIC.1910 fra Argentina til St. Thomas.
Kat.nr.:
160
2456 A
POSTKORT - Apothecary Hall. St. Thomas. - R&W. H. 2655.
Kat.nr.:
80
2457 A
POSTKORT - Cocoa Nut Square, St. Thomas.
Kat.nr.:
80
2458 A
POSTKORT - Emancipation Garden, from Grand Hot3el Taylor, St. Thomas. - Taylors Bookstore, St. Thomas.
Kat.nr.:
80
2459 A
POSTKORT - Engllish Church. St. Thomas W. J. - Edw. Fraas. Ubugt.
Kat.nr.:
80
2460 A
POSTKORT - Government House, St. Thomas. - Edw. Faas.
Kat.nr.:
80
2461 A
POSTKORT - Kings Wharf, St. Thomas. - Edw. Faas.
Kat.nr.:
80