Danmark, Førfilateli

(side 2 af 3)
Katalognr.

1402 O
1865. Brev sendt fra KIØBENHAVN 13.8. til Bordeaux i Frankrig. Sort liniestempel "TT36" og påstemplet "9" i Paris. Flot brev. Opsat med analyse på udstillingsplanche.
Kat.nr.:
300
1403 O
1865. Brev sendt fra KIØBENHAVN 19.1. til Bordeaux i Frankrig. Sort liniestempel "TT36" og påstemplet "9" i Paris. Flot brev. Opsat med analyse på udstillingsplanche.
Kat.nr.:
300
1404 O
Kat.nr.:
1405 A
Kat.nr.:
150
1406 A
1870. Lokalt portobrev, rødkridt 3, sendt fra 58×ROELSKILDE til Sæby Gershøj Sogneraad. Mærket Fattigsag.
Kat.nr.:
1407 A
3 AARSKRIGEN. 1849. Brev fra København 11th Juni 1849 med "Schema til Undersøgelser angaaende saarede og qvæstede Krigere". Skemaet er udfyldt. Formentlig en ganske sjælden forsendelse.
Kat.nr.:
200
200
1408 A
ANTIKVASTEMPEL. K.D.O.P.A. HAMBURG, ant. Ib på francobrev sent 11.3.1865 til TÖNNING. Flot Tönning, ant. III på bagsiden.
Kat.nr.:
1409 A
ANTIKVASTEMPEL. K.D.O.P.A. HAMBURG, ant. Ib på trykt markedsberetning fra Antwerpen, Belgien. Frankeret i Hamburg og sendt til Assens.
Kat.nr.:
1410 A
ANTIKVASTEMPEL. HELSINGÖR, ant. If, på brev sendt 16.8.1843 til Bordeaux. Påtegnet "Fr.Hbg" - porto betalt til Hamburg.
Kat.nr.:
200
1411 A
ANTIKVASTEMPEL. KIØBENHAVN, ant. Ii, på UDLANDSBREV sendt 22. JUB.1839 til Langenfeld bei Schwelm.
Kat.nr.:
200
1412 A
ANTIKVASTEMPEL. KORSÖER, ant. IIb, på K.T. brev m. A. 219 sendt 18.6.1851 fra Toldkammeret i Korsør til Skjelskær. Flot lille brev.
Kat.nr.:
150
1413 A
ANTIKVASTEMPEL. NYKJÖBING PAA FALSTER, ant. IIb med håndskrevet dato, 23.11.1851. Sendt til Sognepræsten i Købelev nord for Nakskov. Sendt med landposten fra Nakskov til Købelev.
Kat.nr.:
150
1414 A
ANTIKVASTEMPEL. RUDKJØBING, 30.6.1859 på francobrev sendt til Holland. Brevet har portoberegning på forsiden og HAMBORG transitstempel på bagsiden.
Kat.nr.:
150
165
1415 A
c.1860erne. Uf rankeret kassebrev fra København til Aalborg. Usædvanligt stemplet med NUM 1, kassetømningssempel 25.9. og ovalt afgangsstempel dagen efter. Porto 6 i rødkridt.
Kat.nr.:
150
1416 A
LAPIDARSTEMPEL. K.D.O.P.A. HAMBURG, lap. IVb på tryksag sendt under korsbånd fra England. Først frankeret og afstemplet i Hamborg. 27.10.1855. Mærket beklippet.
Kat.nr.:
1417 A
LAPIDARSTEMPEL. K.D.O.P.A. HAMBURG, lap IVb som transitstempel på brev sendt frea ONDON, 16. OCT. 1855 til Helsingør via Ostende.
Kat.nr.:
1418 A
PØLSESTEMPLET. KJØBENHAVN / JRB.PST.EXP. i blå farve på bagsiden af portobrev sendt 1.2.1851 til Skjelskør. Som altid før frimærketiden er pølsestemplet i blå farve og anbragt på bagsiden af brevet.
Kat.nr.:
200
200
1419 A
RAMMESTEMPEL. KIÖBENH. 18.Marts 39. Portobrev sendt fra København 18. marts 1839 til Gotha, Tyskland. 2-liniestempel DANNEMARCK / PAR HAMBOURG.
Kat.nr.:
250
1420 A
1600-1700 tallet? Meget smukt privatbefordret brev sendt til Madame Jeanette Tang i Kiöbenhavn. Påtegnet Med Kejser? Carl Albrecht.
Kat.nr.:
150
150
1421 A
1774. Brev fra HAMBORG, 30.9.1774 sendt til Bordeaux. Liniestempel HAMBOURG.
Kat.nr.:
80
80
1422 A
1843. Adressebrev for en pakke sendt fra København, 2.6.1843 til Randers. Pakken er sendt med Pakkeposten, da der ikke fandtes skibslejlighed. Ankommet 5.6.1843.
Kat.nr.:
1423 A
1848. Brev med fuldt indold, dateret Hamburg, 3.0.1848, sendt til Randers. Påtegnet ”Wismar pr. Dpskb” på bagside. Portopåtegning med rødkridt ”76”.
Kat.nr.:
200
1424 A
1848. Skibspost. Brev dateret 10.10.1848 fra Hamburg til Randers. Påtegnet ”pr. Obotrit” på forsiden. På bagsiden påtegnet ”Wismar pr. D(ampschiff)”. Interessant brev i smuk kvalitet.
Kat.nr.:
200
443
1425 A
Kat.nr.:
250
1426 A
1846. Meget dekorativ regning sendt fra FLENSBORG til Ribe med en medfølgende pakke.
Kat.nr.: