Danmark, Bogtryk 1

(side 4 af 20)
Katalognr.

413 A
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt fra FREDERICIA 24.7.1869 til Varde. Annulleret med nummerstempel 17. Rammelinierne mangler flere steder på alle 4 sider.
Kat.nr.:
13
414 A
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt fra RIBE 7.4. til Fredericia. Annulleret med nummerstempel 55. Ankomststemplet SNOGHØJ 8.4.1866.
Kat.nr.:
13
415 O
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Planche med to breve.
Kat.nr.:
13
150
416 O
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Tre breve fra Nysted, Kallundborg og Nestved.
Kat.nr.:
13
417 O
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Tre breve fra Ringsted, nestved og Odense (11. tryk).
Kat.nr.:
13
418 A
Kat.nr.:
13
600
419 A
1864. 4 Skilling, rød og 8 Skilling, 2. Tryk, Position13. Adressebrev for 1 pakke sendt fra KJØBENHAVN N.B. 22.9. til Frederikshavn. Annulleret med nummerstempel 211. 8-skilling med klichéfejl 19.
Kat.nr.:
13,14
320
320
420 A
1864. 4 Skilling, rød (lodret par). Brev med fuldt indhold sendt fra NESTVED 9.8.(1864) til Sterrede pr. Skjelsköer. Annulleret med svagt nummerstempel 44.
Kat.nr.:
13a
120
120
421 A
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, karmin, 1.tr., på brev annulleret NUM 24 og sidestemplet HELSINGØR, ant. III. Sendt til København 11.8.1864.
Kat.nr.:
13a
150
422 A
1864. 4 sk. rød tryk 9 pos. A9-10/19-20 i utakket 4-blok. Attest LN.
Kat.nr.:
13U *
1600
423 A
1864. 8 sk. gulbrun med nr. stp. 235: Dragør.
Kat.nr.:
14
250
424 A
1864. 8 sk. gulbrun, delvis uden lim. AFA 3000,-
Kat.nr.:
14 *
300
330
425 A
1864. 8 sk. gulbrun.
Kat.nr.:
14
70
426 A
1864. 8 sk. gulbrun.
Kat.nr.:
14
175
427 A
1864. 8 sk. gulbrun.
Kat.nr.:
14
150
428 A
1864. 8 sk. gulbrun. AFA 1300,-
Kat.nr.:
14
80
429 A
Kat.nr.:
14
120
430 A
1864. 8 sk. tryk 1 og 2. AFA 3200,-
Kat.nr.:
14
270
270
431 A
Kat.nr.:
14
400
400
432 A
1864. Krone-Scepter-Sværd, 8 Skilling, brun. Annulleret med nummerstempel 1: København.
Kat.nr.:
14
433 A
1864-70. 4 forskellige skillingsmærker. AFA 6100,-
Kat.nr.:
14,
434 O
1864. 8 og 16 sk. med fejl. AFA 14600,-
Kat.nr.:
14-15
220
435 A
1864. 8 og 16 sk. med småfejl. AFA 2700,-
Kat.nr.:
14-15
50
436 A
1864. 8 Skilling, 3. Tryk, LINIETAKKET. Brev sendt fra KJØBENHAVN 21.4.(1871) til Wien i Østrig. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet WIEN 24.4.71. Velcentreret mærke med perfekt takning.
Kat.nr.:
14A
1600
1600
437 A
1870. 8 sk. gulbrun linietakket. AFA 4500,-
Kat.nr.:
14A
450
450